Scroll Top
Kompot w nowej odsłonie!
Kompot w nowej odsłonie!
 
Czy pamiętacie nasz pyszny domowy kompot❓
Od dziś na prośbę naszych klientów dostępny również w sprzedaży na wynos, w naszych firmowych butelkach 😀.
Staramy się dbać o nasze środowisko 🌳🌱☘️,
więc butelki możecie zwrócić przy następnym zamówieniu 😍.
 
Tradycja przygotowywania kompotów sięga 700 lat wstecz i wywodzi się z Bliskiego Wschodu. Z czasem rozpowszechniła się na całą Europie, a w szczególności na Europę Środkowo-Wschodnią. Co ciekawe swego czasu był tak popularny w Polsce, że w zastawie stołowej pojawiło się specjalne naczynie – kompotierka na ten rodzaj napoju. Był produkowany z (najczęściej) domowych owoców: jabłek, gruszek, agrestu, śliwek, porzeczek, rabarbaru czy truskawek.
 
 

Kompot i jego pozytywny wpływ na zdrowie

Kompot, szczególnie ten zrobiony własnoręcznie, jest jednym z najzdrowszych napojów. Dlatego warto po niego sięgać, zamiast kartonowych soków, w których składzie znajdziemy cukry i konserwanty (oczywiście nie we wszystkich – należy czytać składy). Dlaczego kompot jest zdrowy? Przede wszystkim dlatego, że jest zrobiony z owoców – domowy napój dostarczy nam mnóstwa witamin: C, A, B, K i E, a co za tym idzie zostanie wzmocniona odporność całego organizmu oraz poprawi się praca układu nerwowego. Dodatkowo zapewni nam sole mineralne, których nie znajdziemy w sklepowych sokach. W przeciwieństwie do surowych soków nie uszkadza energii trawiennej, ponieważ owoce są gotowane. Należy jednak zaznaczyć, że kompot z suszu nie zapewni nam tak wielu witamin jak ten ze świeżych owoców.

W zależności od tego z jakiego owocu został przygotowany napój właściwości zdrowotne będą inne. Przykładowo za upiększające działanie odpowiada kompot z jabłek, które zawierają wiele antyoksydantów. Jeżeli natomiast mamy problemy trawienne powinniśmy sięgnąć po pyszny domowy napój przygotowany ze śliwek – dobrze jest go spożywać podczas rodzinnych imprez (np. świąt bożonarodzeniowych), w trakcie których nie ruszamy się zbyt wiele, za to cały czas mamy coś na talerzu. Oprócz poprawy pracy układu pokarmowego, śliwki dają poczucie sytości – dzięki czemu jest szansa, że podczas takich uroczystości zjemy po prostu mniej. Kwaśny kompot z rabarbaru pomoże na wzdęcia, natomiast napój przygotowany z gruszek odkwasi organizm oraz będzie skuteczny w walce z zaparciami.

Privacy Preferences
Kiedy odwiedzasz naszą stronę internetową, może ona przechowywać informacje za pośrednictwem Twojej przeglądarki z określonych usług, zazwyczaj w formie plików cookie. Tutaj możesz zmienić swoje preferencje dotyczące prywatności. Należy pamiętać, że blokowanie niektórych rodzajów plików cookie może mieć wpływ na Twoje doświadczenie na naszej stronie internetowej i usług, które oferujemy.